O šafránu

Slevy

Recenze

10.09.2021

rychlost

04.09.2021

Nebeská chuť úžasná vůně, seriózní a solidní jednání prodejce.,vše celkově děla nevšední zážitek s nejlepším šafranem na trhu. Dĕkují L.Řihova Kvalitní pravý Íránský Šafran. Rychle doručení.

28.08.2021

Vřele všem doporučuji. Spolehlivost!!!

15.06.2021

rychlá dodávka velmi dobrá komunikace s e-shopem velice ochotní a příjemní

27.05.2021

Čerstvý produkt, nádherně voní. Rychlé jednání a výborná kvalita

Jak poznat pravý šafrán?

Šafrán je kvůli své ceně častým terčem padělatelů, a to nejen u nás, ale především na pouličních trzích na Blízkém východě nebo v Severní Africe. Buď jsou za šafrán vydávány květy světlice barvířské či měsíčku lékařského, nebo jsou nebarevné části čnělek šafránu pravého či jiné rostlinné produkty uměle dobarvovány.

Pravý šafrán lze od falešného nebo "pančovaného" šafránu rozpoznat podle tvaru, chuti, vůně a barvy.

Pokud bezpečně neznáte vůni a chuť šafránu, postupujte vizuálním určením, tedy podle tvaru nebo barvy.

Test podle tvaru a barvy

Tvar šafránových čnělek má být podobně trychtýřovitý, jako je v grafice u Základních informací o šafránu. Rozšíření konců čnělek nemusí být tak výrazné, jako je znázorněno, rozhodně se však čnělky mírně rozšiřují; rovné jsou pouze kratší fragmenty čnělek, které se při transportu rozdrtí.

Správnou barvu poznáte nejlépe ponořením několika čnělek do sklenice horké vody. Pravý šafrán uvolňuje barvu postupně - nejprve je voda přímo u čnělky temně červená, postupně prostupuje s průhlednou tekutinou a finální barevnost roztoku je žlutá až žlutooranžová, podle toho, kolik čnělek je ve vodě.

Porovnání pravého, starého a falešného šafránu podle barvyTento obrázek nám zaslal náš zákazník jako ocenění našeho šafránu a pěkně ilustruje test barevnosti:

  • šafrán vlevo pochází z egyptského trhu v Istanbulu a je dobarvovaný - vodu barví příliš dočervena, 
  • druhý zleva je šafrán z Indie; pravděpodobně je pravý, každopádně je ale velmi starý: čnělky jsou značně rozdrcené a barví slabě,
  • šafrány vpravo jsou naší provenience; šafrán Sargol (druhý zprava) na jednotku hmotnosti barví více než šafrán Bunch (zcela vpravo), na fotografii je však v pravé sklenici s Bunchem větší množství čnělek, než ve vedlejší sklenici se Sargolem.
    Všimněte si, že nekvalitní/pančovaný šafrán vypadá vedle našeho šafránu jako smetí... 

Pokud chcete vědět, jak má vypadat a chutnat pravý šafrán prvotřídní kvality, vyberte si ho z naší nabídky :-)